E-mail - pers@architectuur.orgToevoegen aan favorietenRSS-nieuwsfeed met actueel nieuwsPrint deze pagina (ALT+P) Nieuws De Architectuurgids Informatie

NIEUWS NIEUWSARCHIEF

Nieuws archief - Februari 2007


Vijf nieuwe partners bij KOW
De Architekten Cie. ontwerpt stedelijke delta in Tianjin (China)
CHEOPS debatavond "Architectuur en nationale identiteit"
Expositie en lezingen over "Bouwen met Karton" in RAP Architectuurcentrum
Wolkenkrabber OMA tegenover New Yorkse skyline
Expositie Francine Houben, stadsbouwmeester van Almere 2002-2006
De Eetbare Stad in NAi Maastricht
Kort Nieuws 21-02-2007
Film over Gehry in Filmhuis Den Haag
NEXT architects wint prijsvraag Kanaalzone Purmerend
MVRDV ontwerpt Cleveland Institute of Art (VS)
Uitbreiding Stedelijk Museum uit koolstofvezel
Architect van het Jaar 2006-07
Première Rem Koolhaas - A kind of architect
Opleveringsbezoek dakopbouw Didden van MVRDV in Rotterdam
Twee nieuwe lezingenreeksen in het Architectuurinstituut
Ger van der Vlugt wint DAPh publieksprijs 2007
Brick: the exhibition
Kort Nieuws 07-02-2007
De Nederlandse Bouwprijzen 2007
Eerste overzichtstentoonstelling Koen van Velsen
Kort Nieuws 03-02-2007
Rem Koolhaas ontvangt eredoctoraat
Groninger Forum van NL Architects gekozen door vakjury en publiek




Vijf nieuwe partners bij KOW


DEN HAAG - Het Haagse bureau KOW is uitgebreid met vijf nieuwe partners. Door een vierkoppige directie en dertien partners wordt nu leiding gegeven aan ruim 175 mensen in vijf vakgerichte disciplines: architectuur, stedenbouw, herstructurering, interieur en communicatie. Zij werken in vestigingen in Den Haag, Den Bosch en Sjanghai, China.

De nieuwste dochter is KOW Interieur, onder leiding van Ingrid Koster (1967) en Casper Witteman (1962), voorheen AIPLUS Interieur en Architectuur. Zij zullen zich richten op retail, kantoren, hotels en musea. Alsmede de zorgsector en revitaliseringprojecten van winkel- en bedrijfslocaties.

René Marey (1969) is sinds januari 2007 als senior architect verantwoordelijk voor het ontwikkelen van nieuwe producten, diensten en concepten. Deze concepten en producten worden vanuit het KOW Lab ontwikkeld en door de verschillende KOW afdelingen ingezet en uitgewerkt. Dit loopt uiteen van de inzet van een geografisch informatie systeem als sleutel in gebiedsontwikkeling, nieuwe modellen voor winkelcentra tot concepten voor het revitaliseren van verouderde kantoorgebouwen.

Eind 2006 is KOW Architectuur Den Bosch onstaan onder leiding van Roel Jansen (1970) en Ron de Goeij (1967). Het accent van KOW Architectuur Den Bosch ligt op een nauwe betrokkenheid met opdrachtgevers en gebruikers van scholen, zorg en woningbouw. De leidraad hierbij is duurzaamheid vanuit het perspectief van de eindgebruiker, waarbij een gebouw bezieling heeften een lange levensduur.

Meer info
www.kow.nl/

28 - 02 - 2007Terug


De Architekten Cie. ontwerpt stedelijke delta in Tianjin (China)


DEN HAAG - De Architekten Cie. heeft in samenwerking met DHV de internationale prijsvraag voor het uitbreidingsplan bij Tianjin in China gewonnen. Tianjin heeft de belangrijkste invoerhaven van China. De komende tien jaar wordt voor het gebied rondom deze haven, de Tianjin Economic Development Area (TEDA), een groei verwacht van meer dan 200.000 inwoners. Het is, na het winnen van de prijsvragen voor het Tianjin Railway Station en het Cultureel Centrum in Kaohsiung, Taiwan, het derde succes van de vestiging van het bureau in Shanghai: Cie. Asia. Ook het Nederlandse MVRDV werkt aan stedenbouwkundige plannen voor de omgeving van Tianjin.

Het winnende masterplan beslaat in totaal 43 km², waarvan 28 km² landaanwinning in de zee van Bohai, en is gebaseerd op het deltaconcept. Het kent typerende elementen als eb en vloed, eilanden, gevarieerde natuur, waterpartijen en (stedelijke) waterkanten. Een net-werk van kanalen en kleinere waterpartijen sluiten aan op het centrale waterplaza, het blauwe hart, en zorgen voor een afwisselende beleving van het water. Het deltaconcept levert bovendien vijf maal zoveel waterkant als bij volledige landwinning. Dit zorgt voor een significant hogere grondprijs en grote economische haalbaarheid van dit project.

De flexibel te realiseren delta-eilanden hebben ieder een eigen opzet. Vorm, schaal en kavelstructuur variëren per eiland, waardoor een gevarieerd stedelijk landschap ontstaat. Daarnaast hebben de eilanden een specifieke dichtheid, functiemenging en dominante bebouwingstypologie die het karakter per eiland versterken.

Uit het waterplaza steekt een reusachtige ruwe kristal die het middelpunt van het masterplan markeert. De kern van het kristal wordt gevormd door een enorm zwemparadijs met daaromheen een schil van hotels, winkels en entertainment. De enorme glazen gevel van deze Crystal Mountain kan geopend worden zodat zowel 's zomers als 's winters het zwemparadijs de publiekstrekker is van de regio.

Het project wordt geleid door Branimir Mediç en Pieter van Wesemael. In het plangebied zal 9,2 miljoen m² kantoorruimte ,7,9 miljoen m² woonruimte, 0,8 miljoen m² hotels, 2,5 miljoen m² commerciële ruimte worden gerealiseerd. Dit jaar zal worden begonnen met de bouw.

Drie impressies, vlnr. een vogelvlucht, Centre Island en Crystal Mountain. Afbeeldingen door de Architekten Cie.

Vogelvlucht - Klik hier.. Centre Island - Klik hier.. Crystal Mountain - Klik hier..

Meer info
www.cie.nl/

28 - 02 - 2007Terug


CHEOPS debatavond "Architectuur en nationale identiteit"


DEN HAAG - Onder de naam CQ organiseert CHEOPS, studievereniging bouwkunde van de Technische Universiteit in Eindhoven, een serie lezingen- en debatavonden. De tweede avond draagt de titel "Architectuur en nationale identiteit" en stelt aan de hand van ambassades en expo's de vraag hoe landen zich representeren middels architectuur. CQ2 gaat in op de relatie tussen architectuur, representatie, identiteit, plek en commerciële belangen.

De inleiding van de avond zal plaatsvinden door discussieleider Harrie van Helmond, waarna onder andere Dick van Gameren en Duc Boorsma zullen spreken. Dick van Gameren is (samen met Bjarne Mastenbroek) verantwoordelijk voor de Nederlandse ambassade in Addis Adeba, een gebouw dat een historische villa, het Ethiopische landschap en de Nederlandse cultuur op subtiele wijze verbindt. Duc Boorsma is hoofd ontwerp & projectmanagement Directie Huisvesting Buitenland van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Directie Huisvesting Buitenland (DHB) heeft veel ervaring met bouwen en beheren van onroerend goed over de grens. Ieder ambassadegebouw, waar ook ter wereld, is in gebruik genomen met tussenkomst van DHB.

Na de bijdragen van de gastsprekers zal een debat plaatsvinden onder leiding van Harrie van Helmond waarin de sprekers en het publiek deelnemen. Na afloop is er een borrel. CQ2 vindt plaats in de Enozaal in het Temporary Art Centre aan de Vonderweg 1 te Eindhoven op maandag 12 maart om 20:00 uur. De toegang is gratis. De derde en laatste avond in de reeks zal plaatsvinden op 16 april.

Meer info
www.cheops.cc/

27 - 02 - 2007Terug


Expositie en lezingen over "Bouwen met Karton" in RAP Architectuurcentrum


DEN HAAG - In de tentoonstelling "Bouwen met Karton" van RAP Architectuurcentrum in Leiden staat karton centraal als innovatief en recyclebaar bouwmateriaal. Er worden levensgrote architectuurprojecten belicht die van karton zijn gebouwd. "Bouwen met Karton" laat daarnaast ook gebruiksvoorwerpen van karton zien zoals meubels, kabelgoten en een noodwoning. Bovendien zijn er kunstwerken van papier en karton te bewonderen.

Karton wordt in de architectuur niet alleen gebruikt voor maquettes. In "Bouwen met Karton" laat het RAP zien hoe er levensgrote gebouwen in karton zijn gerealiseerd. Een belangrijke karton-pionier is de Japanse architect Shigeru Ban. Van kartonnen kokers bouwde hij een kerk en woningen, maar ook noodwoningen die bestand zijn tegen de aardbevingen in Japan. In Nederland realiseerde Shigeru Ban de Paper Dome, een rond paviljoen met een koepel van kartonkokers. In Engeland staat een school van karton die voor 90% recyclebaar is, ontworpen door bureau Cotrell & Vermeulen. En in Eindhoven is een kantoorinterieur met bureaus, kasten en tafels geheel van karton uitgevoerd door Ad Kil en Ro Koster. In Nederland leidt de TU Delft onderzoeksprojecten over karton, waarbij geëxperimenteerd wordt met de bouw van kartonnen veeschuren, 'multisheds', verplaatsbare wanden en kabelgoten. De TU Delft heeft ook het inhoudelijke concept van de tentoonstelling ontwikkeld.

"Bouwen met Karton" toont foto's en documentatie van al deze kartonnen architectuur. Maar daarnaast zijn er in het RAP ook gebruiksvoorwerpen van karton en te zien zoals meubels, een noodwoning, een picknick-set, verplaatsbare wanden, kabelgoten. Ook worden er kunstwerken van papier en karton getoond, onder andere van kunstenaar Frits Wiggers. en papierkunstenaar Peter Gentenaar.

Daarnaast wordt op woensdag 28 maart in het Architectuurcafé in RAP een lezingenavond gehouden (aaanvang 20 uur) over het gebruik van papier en karton in de (bouw)kunst. Ook organiseert het RAP speciale kartonworkshops voor kinderen. De expositie zelf is van 2 maart t/m 10 mei te zien.

Bouw van de Dome van de Japanse architect Shigeru Ban op IJburg. De staven bestaan uit kartonnen kokers. Foto door Arie Hooimeijer.

Het masterplan - Klik hier..

Meer info
www.rapsite.nl/

26 - 02 - 2007Terug


Wolkenkrabber OMA tegenover New Yorkse skyline


DEN HAAG - Het Office for Metropolitan Architecture (OMA) heeft vandaag het eerste ontwerp openbaar gemaakt van een multifunctionele toren voor het cultuurdistrict van Jersey City bij New York City. Het Rotterdamse bureau ontwerpt het 111.500 m² grote project in opdracht van de Amerikaanse projectontwikkelaars Athena Group en BLDG Management Co.

De 52 verdiepingen tellende toren met appartementen, openbare faciliteiten, een hotel, atelierwoningen voor kunstenaars, galerieën, winkels en parkeren is een belangrijke stap in de ontwikkeling van het kunstdistrict van Jersey City, New Jersey. Vanuit Manhattan, dat aan de overzijde van de Hudson-rivier ligt, zal de toren duidelijk zichtbaar zijn. Het gebouw is met openbaar vervoer binnen 10 minuten vanaf Wall Street te bereiken.

Het ontwerp van OMA bestaat uit haaks op elkaar gestapelde blokken. In elk blok is een onderdeel van het programma geclusterd: een kubus voor ateliers en galerieën, een blok met een hotel en appartementen, en een dieper blok voor meer luxueuze appartementen, gesitueerd op een plint met een publiek programma.

Door de blokken telkens een kwartslag te draaien ontstaat een aantal terrassen die voor het publiek toegankelijk zijn: het First Street Public Terrace op de vijfde verdieping als verlenging van de openbare ruimte, op de 17de verdieping terrassen voor het hotel en restaurant en op de 36de verdieping twee terrassen bestemd voor bewoners. Naast elk terras zijn openbare functies gepland, van restaurant en nachtclub tot fitness center en zwembad, om een levendige omgeving te creeën.

Het openbare terras op de vijfde verdieping gaat een verbinding vormen tussen een gepland uitgaanscentrum in de naastgelegen oude electriciteitscentrale en een beeldentuin ten noorden van het gebouw. Deze verticale en horizontale verdichting van publieke activiteiten zal het nieuwe hart van Jersey City's cultuurdisctrict worden.

OMA's vestiging in New York begeleidt het project. Dit kantoor ontwerpt op dit moment tevens de nieuwe architectuurfaculteit op de campus van Cornell Universiteit in Ithaca, New York. Het project in Jersey City wordt geleid door Shohei Shigematsu in samenwerking met Rem Koolhaas. Shigematsu is OMA-associate en directeur van OMA*AMO New York. Hij werkte eerder ondermeer aan het CCTV hoofdkantoor in Peking en het recent gepresenteerde ontwerp voor de nieuwe aandelenbeurs van Shenzhen (China).

Maquette van het ontwerp. Afbeelding door OMA.

Het ontwerp - Klik hier..

Meer info
www.oma.nl/
Nieuws: Office for Metropolitan Architecture in de VS (22-9-2006)
Gids: Oeuvre Office for Metropolitan Architecture

26 - 02 - 2007Terug


Expositie Francine Houben, stadsbouwmeester van Almere 2002-2006


DEN HAAG - Op 9 maart opent het nieuwe paviljoen van architectuurcentrum CASLa aan het Weerwaterplein 3 in Almere voor het eerst zijn deuren. De eerste tentoonstelling in Casa CASLa is "Dutch Mountains", gewijd aan het werk van architect Francine Houben. Vier jaar lang was Francine Houben stadsbouwmeester van Almere met als taak verbeeldende visies te ontwikkelen voor het Almere van de toekomst.

Voor Francine Houben zijn de gebouwen de bergen in het Nederlandse vlakke landschap: Dutch Mountains. In haar buitenlandse projecten neemt ze haar Nederlandse, open manier van denken mee. Tegelijkertijd kijkt ze goed naar de locale cultuur en de locatie. De documentaire Scherp Zicht van Ireen van Ditshuyzen geeft een goed inzicht in de werkwijze en bevlogenheid van Francine Houben in binnen- en buitenland. Gedurende de drie maanden dat "Dutch Mountains" duurt organiseert CASLa ook een educatief programma van workshops, lezingen en debatten. Zo worden scholieren van het basis- en voortgezet onderwijs in praktische zin en andere geïnteresseerden in theoretische zin geconfronteerd met de betekenis van Houbens werk en visie.

In het werk van Francine Houben speelt de interactie tussen landschap, architectuur, stedenbouw en mobiliteit een belangrijke rol. Zo wil zij Almere omvormen van een stad met meerdere kernen, bedacht in de jaren zeventig, naar een stad met een duidelijk hart, die via lange radialen verbonden is met de 42 kilometer lange kust. Zij stelt dat een helder hoogbouwbeleid noodzakelijk is om de identiteit van laagbouw van het grootste deel van de stad te bewaken. De A6 moet een duidelijke identiteit krijgen. Doordat deze snelweg zonder geluidsschermen midden door de stad loopt, ervaren passanten het karakter van Almere vanuit hun auto.

De tentoonstelling laat tevens projecten zien waaraan in de afgelopen vier jaar door haar 80 man sterke, internationale bureau werd gewerkt, waaronder FiftyTwoDegrees in Nijmegen, Montevideo in Rotterdam, Learning Centre in Lausanne, theater- en congrescentrum La Llotja in Lleida, Spanje, Paleis van Justitie in Córdoba en Modemuseum en -school in Milaan.

Casa CASLa is te vinden aan het Weerwaterplein 3. De expositie loopt van 10 maart tot 10 juni 2007 en is woensdag tot en met zondag open van 12.00 tot 17.00 uur en donderdagavond tot 21.00 uur. De toegang is gratis.

Meer info
www.casla.nl/

23 - 02 - 2007Terug


De Eetbare Stad in NAi Maastricht


DEN HAAG - Op 3 maart opent een nieuwe tentoonstelling in NAi Maastricht: De Eetbare Stad. De expositie is onderdeel van een samenwerkingsproject van het NAi, Z33 in Hasselt en Het Domein in Sittard rond het thema voedsel.

De Eetbare Stad zal bestaan uit een grotendeels eetbare tentoonstelling over stedelijke landbouw, zelfvoorzienende steden, food miles en gesloten voedselketens, en een programma van lezingen, films en een excursie. Binnen "De Eetbare Stad" wordt ingegaan op de wijze waarop wij de productie, distributie en consumptie van voedsel hebben vormgegeven.

De tentoonstelling "De Eetbare Stad" geeft een doorsnede van de pragmatische voorstellen en utopische plannen voor steden en stedelingen om in hun eigen voedselbehoefte voorzien, van MVRDV's Pig City en Agroparken tot de urban agriculture die Havana na de ineenstorting van de Sovjet-Unie heeft moeten ontwikkelen. Centraal onderdeel van de tentoonstelling is een aantal evenementen onder de noemer De eetbare stad, met onder meer lezingen, een filmprogramma, een excursie door Maastricht op zoek naar gratis voedsel en een conferentie over landloze landbouw in de stad.

De tentoonstelling, naar een idee van Guus Beumer, is samengesteld door Debra Solomon, Anneke Moors en Hans Ibelings. Het tentoonstellingsontwerp is van Event Architecture, in samenwerking met Hans Engelbrecht en Margriet Visser van De Groene Stap. De expositie is te zien tot en met 22 juni.

Meer info
www.naimaastricht.nl/

22 - 02 - 2007Terug


Kort Nieuws 21-02-2007


VMX Architects uit Amsterdam heeft een nieuwe website. Daarnaast verscheen recent de VMX Architects Agenda bij Uitgeverij 010. Het bureau van Don Murphy (1965) en Leon Teunissen (1965) ontwierp onder meer de fietsflat bij Amsterdam Centraal (1998-2001), het kantoorgebouw Directie Noordzee in Rijswijk (2002-2004), Hotel Zaltbommel Multimedia Corridor (1998-1999) en de studentenwoningen in de Sarphatistraat te Amsterdam (1998-1999).

Architect Dirk Jan Postel van Kraaijvanger Urbis geeft op woensdag 28 februari een presentatie tijdens de Pecha Kucha-avond in Off Corso in Rotterdam. Zijn presentatie heeft als thema "zwaar, licht en donker". In 6 minuten en 40 seconden zal hij een presentatie geven die bestaat uit 20 beelden die ieder 20 seconden te zien zullen zijn. Aanvang 20:20 uur, toegang 5 euro. Pecha Kucha is een uit Japan overwaaid fenomeen, waarbij zo'n 12 deelnemers uit beeldende kunst, architectuur en vormgeving werk presenteren.

Het Architectuurcentrum Eindhoven organiseert op zondag 25 maart (aanvang 13.30 uur) een architectuurwandeling door Het Witte Dorp. Het tuindorp uit 1937 is ontworpen door W.M. Dudok. Deelname kost 5,- euro.

Meer info
www.vmxarchitects.nl/
www.pechakucha.nl/
www.architectuurcentrumeindhoven.nl/

21 - 02 - 2007Terug


Film over Gehry in Filmhuis Den Haag


DEN HAAG - Vanaf komende donderdag (22 februari) wordt in het Filmhuis Den Haag Sketches of Frank Gehry vertoond. De documentaire toont het leven en werk van de architect Frank Owen Gehry (28-2-1929).

Regiseur Sydney Pollack volgde de Californische architect met een digitale camera. De gebouwen zelf zijn vastgelegd in het kwalitatief betere film. Gehry ontwierp expressieve ontwerpen als het Fred en Ginger gebouw voor ING in Praag, de Walt Disney Concert Hall in Los Angeles en het Guggenheim Museum in Bilbao. De film toont Gehry met zijn ontwerpteam aan het werk met (schets)maquettes, interviews met de architect, kennissen en opdrachtgevers. De cast van de documentaire bestaat naast de architect zelf uit onder meer Edward Ruscha, Philip Johnson, Bob Geldof, Michael Eisner, Charles Jencks, Norman Rosenthal, Dennis Hopper en Julian Schnabel.

De 83 minuten durende film is Engelstalig (ondertiteling in het Nederlands). De voorstellingen van de film starten de komende week om 18 en 20 uur.

Meer info
www.filmhuisdenhaag.nl/
Sketches of Frank Gehry

21 - 02 - 2007Terug


NEXT architects wint prijsvraag Kanaalzone Purmerend


DEN HAAG - Met het voorstel Kanaalsprong heeft Het team van NEXT architects heeft in samenwerking met landschapsarchitect Ronald Rietveld en constructeur Rob Nijsse (ABT) de meervoudige opdracht gewonnen voor het masterplan van de aansluiting van het Noord Hollands kanaal met het nieuwe en oude centrum van Purmerend inclusief twee nieuwe langzaam verkeersbruggen.

Met de ontwikkeling van de Kop van West, dat samen met het historisch hart, het centrum van het nieuwe Purmerend zal vormen, verandert ook de betekenis van het Noord-Hollands Kanaal: was het vanaf de aanleg in 1824 altijd een duidelijke grens van het stadshart, nu wordt het een centrale zone. Het team van NEXT architects grijpt deze nieuwe rol aan en stelt voor om rondom het kanaal een koppelstuk te ontwikkelen dat met een eigen karakter een nieuw stedelijk milieu toevoegt aan de stad en dat met een aantal stedenbouwkundige interventies stevig verankerd wordt in zowel de nieuwe als de historische context. Letterlijk hoogtepunt in dit koppelstuk is de Melkwegbrug, waarmee de historische verbinding van de Melkweg met het oude centrum hersteld wordt. De brug bestaat uit twee componenten: een route voor het fietsverkeer die met een brede slinger de oversteek maakt waardoor er een minimale hellingshoek nodig is, en een hoge boog voor de voetgangers waarmee een hoogte van circa 11 meter bereikt wordt. De brug wordt daarmee meer dan de snelst mogelijke overgang; het wordt een doel en een attractie op zich.

Afbeeldingen van het voorstel Kanaalsprong. Vlnr. het masterplan, de dijk en de Melkwegbrug. Afbeeldingen door NEXT architects.

Het masterplan - Klik hier.. De dijk - Klik hier.. De Melkwegbrug - Klik hier..

Meer info
www.nextarchitects.com/

20 - 02 - 2007Terug


MVRDV ontwerpt Cleveland Institute of Art (VS)


DEN HAAG - Het Rotterdamse architectenbureau MVRDV gaat het nieuwe gebouw voor Cleveland Institute of Art in de VS ontwerpen. MVRDV werd geselecteerd uit vier architectenbureaus, de anderen waren Krueck + Sexton, Scogin Elam en Studios Architecture.

Het Cleveland Institute of Art wil een nieuw iconisch gebouw bouwen van 16.000 vierkante meter. De nieuwe kunstacademie zal in de buurt van 117th Street in Cleveland worden gerealiseerd, tegenover het door Frank Owen Gehry ontworpen Peter B. Lewis gebouw uit 2002 van de Case Western Reserve University Weatherhead School of Management. MVRDV zal voor dit project samenwerken met Burt Hill Architects uit Philadelphia. De bouw zal 40 miljoen dollar kosten en drie tot vier jaar duren.

Meer info
www.mvrdv.nl/
Gids: Oeuvre MVRDV

19 - 02 - 2007Terug


Uitbreiding Stedelijk Museum uit koolstofvezel


DEN HAAG - Voor de overspanning en gevel van de nieuwe uitbreiding van het Stedelijk Museum in Amsterdam wordt gebruik gemaakt van het supersterke para-aramidevezel Twaron, vervaardigd door Teijin Twaron. Fabrikant Teijin Twaron sponsort met de levering van de koolstofhybridevezels de bouw van de uitbreiding. De badkuipvormige aanbouw van het Stedelijk Museum, die eind 2009 voltooid moet zijn, is ontworpen door Benthem Crouwel.

Het ontwerp van de nieuwe aanbouw van het Stedelijk Museum is gebaseerd op een sandwichconstructie met acht lagen Twaron-/koolstofhybridevezels (350 gram/m²). Benthem Crouwel heeft dit materiaal gekozen omdat het uitzonderlijk sterk is, niet uitzet bij temperatuursschommelingen en een naadloze oppervlakte vormt. Het totale oppervlak waarvoor de combinatie van Twaron en koolstof wordt gebruikt, bedraagt ongeveer 3000 vierkante meter. Dit betekent dat er, voor de acht lagen, ongeveer 24.000 vierkante meter Twaron-/koolstofvezelmateriaal benodigd is. Het gebouw is honderd meter breed en twaalf meter hoog.

Meer info
www.teijin.co.jp/

19 - 02 - 2007Terug


Architect van het Jaar 2006-07


DEN HAAG - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de website ArchitectenWerk wordt een nieuwe nieuwe prijs ingesteld: de Architect van het Jaar 2006-07.

De genomineerden architecten voor de eerste editie zijn de 11 hoogste noteringen uit de Architectenwerk Top 40 over 2006, die samengesteld is op basis van publicaties in vakliteratuur. De genomineerden zijn: UN Studio, Rudy Uytenhaak Architectenbureau, De Zwarte Hond, ONIX Architecten, Group A, DP6 Architectuurstudio, Venhoeven CS, diederen dirrix, Heren 5 Architecten, De Twee Snoeken en Architectenbureau Jaco D. de Visser.

De jury bestaat uit architect Dolf Dobbelaar (thema bedrijfsvoering), Anke van Hal (thema duurzaamheid), Hans Beunderman (thema kennisontwikkeling), Mick Eekhout (thema innovatie) en Fer Felder (thema klantvriendelijkheid). Eind mei wordt de winnaar bekend gemaakt.

Meer info
www.architectvanhetjaar.nl/

19 - 02 - 2007Terug


Première Rem Koolhaas - A kind of architect


DEN HAAG - Architectuurcentrum Eindhoven en CASLa in Almere tonen de film Rem Koolhaas - A kind of architect van Duitse regisseur Markus Heidingsfelder. Op dinsdag 27 februari vertoont CASLa de première van de 120 minuten durende documentaire. Op maandag 5 maart is de film in Eindhoven te zien.

De film is een langere versie van een reportage die op Arte te zien was. Uit materiaal voor "Rem Koolhaas - Architekt XXL", die begin 2006 op dit TV-station te zien was, heeft Heidingsfelder de nieuwe documentaire samengesteld. De film is ondertiteld in het Engels. Perswoordvoerder Jan Knikker van het Office for Metropolitan Architecture, het bureau van Rem Koolhaas, zegt over de documentaire: "Wij zijn er heel gelukkig mee, het is uitstekend gedaan". De film zal eind 2007 op DVD verschijnen bij absolut MEDIEN, een uitgever gespecialiseerd in kunst, architectuur en documentaires uit Duitsland.

De CASLa Filmavond op 27 februari start om 19:30 uur in bioscoop Cinescope, Schrijverstraat 2 in Almere Stad. De toegang is 5 euro. Op maandag 5 maart wordt de film in het auditorium van de Witte Dame aan de Emmasingel in Eindhoven vertoond. Aanvang 20 uur. Bij beide voorstellingen is Heidingsfelder zelf aanwezig om een toelichting te geven.

Zeven afbeeldingen en een filmfragment, copyright Heidingsfelder Tesch 2006.

A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. Filmfragment
A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier..

Meer info
www.oma.nl/
www.absolutmedien.de/
www.casla.nl/
www.architectuurcentrumeindhoven.nl/

19 - 02 - 2007Terug


Opleveringsbezoek dakopbouw Didden van MVRDV in Rotterdam


DEN HAAG - AIR Foundation organiseert op woensdag 28 februari een opleveringsbezoek aan het eerste gerealiseerde project van MVRDV in Rotterdam, een dakopbouw aan de rand van het centrum.

Het ontwerp van MVRDV voor een familie, die in een voormalig confectieatelier woont, bestaat uit drie als huisjes vorm gegeven slaapkamers, twee voor de kinderen en een voor de ouders. De toevoeging heeft een blauwe kleur. Dit gebouw waar MVRDV sinds 1999 aan werkte is onlangs voltooid.

Het programma start met een gesprek met onder andere de opdrachtgever, projectarchitect Fokke Moerel van MVRDV, Eric Vreedenburgh (architect Archipelontwerpers en auteur "Luchtgebonden bouwen") en Wijnand Galema (projectcoördinator AIR). Hierna volgt een rondleiding.

Informatie: Het opleveringsbezoek is op woensdag 28 februari van 17 tot 19 uur. Reserveren bij Air Foundation: 010-2809700 of info@airfoundation.nl.

Meer info
www.airfoundation.nl/

15 - 02 - 2007Terug


Twee nieuwe lezingenreeksen in het Architectuurinstituut


DEN HAAG - Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) presenteert op de donderdagavond twee nieuwe lezingenreeksen: bouw@NAi en networkcity@NAi. De reeks bouw@NAi, waarin de verschillende spelers in het bouwproces aan het woord komen, begint aanstaande donderdag 15 februari. Een week later op 22 februari gaat networkcity@NAi, over de metropolitane eigenschappen van de Randstad, van start.

In "bouw@NAi" komen de spelers naast de architect in het bouwproces aan het woord, zoals de projectontwikkelaar, de constructeur en de bouwfysicus. De totstandkoming van goede, en zeker van uitzonderlijke gebouwen, is een proces waar veel partijen op hun vakmanschap aangesproken worden. Naast de architect zetten ook andere disciplines hun vakmanschap in om de projecten uitzonderlijk te maken. Op donderdag 15 februari zal George Henkens (Aronsohn), constructeur van 'Nationale Nederlanden' in Rotterdam het spits afbijten. Hij wordt op donderdag 15 maart gevolgd door Paul van den Bergen (DGMR), bouwfysicus van 'De Brug'. Op donderdag 12 april houdt Anna Vos (Bouwfonds MAB Development), een van de weinige vrouwen onder de projectontwikkelaars, een lezing.

In de tweede nieuwe reeks "networkcity@NAi - Five phenomena for a reluctant metropolis" staan de metropolitane eigenschappen van de Randstad centraal. Architecten, critici en stedenbouwkundigen uit verschillende grote steden in de wereld stellen fenomenen aan de orde die kenmerkend zijn voor een metropool. Een Nederlandse spreker zal deze visie tegen het licht houden van de situatie in de Randstad. Op donderdag 22 februari start de reeks met Gilles Clement (Parijs) en Floris Alkemade (Office for Metropolitan Architecture) over "stedelijk groen". wordt Op 22 maart spreken Harrison Fraker (San Fransciso) en Bert van Wee over het thema "infrastructuur".

Meer info
www.nai.nl/inschrijven

14 - 02 - 2007Terug


Ger van der Vlugt wint DAPh publieksprijs 2007


DEN HAAG - Ger van der Vlugt wint DAPh publieksprijs 2007 gewonnen met een foto van het Museum Belvedère van INBO. De tweede prijs was voor de foto van de showroom van Hessing van ONL, gemaakt door Ronald Tilleman. De derde prijs was voor de foto van Thea van den Heuvel van het Mercedes-Benz Museum in Stuttgart van UN Studio.

De Dutch Architectural Photographers (DAPh) is een collectief van gespecialiseerde architectuurfotografen. Voor de expositie op de Internationale Bouwbeurs 2007 hebben zij negen architecten en een architectuurcriticus gevraagd een project voor te dragen dat in hun visie kenmerkend is voor "het nieuwe bouwen", het thema van de Bouwbeurs. Deze projecten zijn vervolgens speciaal voor de Bouwbeurs gefotografeerd. De deelnemende DAPh fotografen zijn: Imre Csány , Thea van den Heuvel, Rien Lous, Jan Paul Mioulet, Hennie Raaymakers, Henk Schuurmans, Ronald Tilleman, Ger van der Vlugt en Jan de Vries. De bezoekers van de Bouwbeurs hebben hun stem uit kunnen brengen op de foto die zij het mooist vonden. Beursvoorzitter Maarten van Heezik heeft 9 februari de winnaar van de DAPh publieksprijs 2007 bekendgemaakt.

De drie winnende foto's, vlnr: Ger van der Vlugt met Museum Belvedère, Ronald Tilleman met showroom Hessing en Thea van den Heuvel met het Mercedes Benz Museum.

Ger van der Vlugt - Klik hier.. Ronald Tilleman - Klik hier.. Thea van den Heuvel - Klik hier..

Meer info
www.daph.nl/

12 - 02 - 2007Terug


Brick: the exhibition


DEN HAAG - De expositie Brick laat de resultaten van het architectuurproject Brick van het het Europees Keramisch Werkcentrum zien. Architecten, ontwerpers en beeldende kunstenaars uit binnen- en buitenland werken sinds 2005 aan de ontwikkeling van een nieuw type baksteen.

Brick laat zowel kunstwerken geïnspireerd op de baksteen als nieuwe, commerciële ontwerpen voor verdere ontwikkeling door de de baksteenindustrie zien. Het Europees Keramisch Werkcentrum verwacht met dit project "een nieuwe impuls te bieden aan de toepassing van baksteen en het bakstenen gezicht van Nederland". Het werk van 15 deelnemende kunstenaars, ontwerpers en architecten wordt getoond. De expositie is van 25 mei tot en met 1 juli 2007 te zien in het Groothandelsgebouw te Rotterdam.

Vlnr. Vier deelnemende kunstenaars, ontwerpers en architecten: Rem Posthuma (beeldend kunstenaar, Nederland), Baukje Trenning (ontwerper, Nederland), Christine Saalfeld (beeldend kunstenaar, Duitsland) en Hilde Danielsen (beeldend kunstenaar, Noorwegen).

Rem Posthuma - Klik hier.. Baukje Trenning - Klik hier.. Christine Saalfeld - Klik hier.. Hilde Danielsen - Klik hier..

Meer info
www.ekwc.nl/

10 - 02 - 2007Terug


Kort Nieuws 07-02-2007


Begin 2008 start de bouw van de 150 meter hoge woontoren bij de Arena in Amsterdam Zuid Oost. Het ontwerp is van Wiel Arets architect & associates en Van Aken Architecten. De toren krijgt 47 verdiepingen, waarin 382 appartementen, een fitnessruimte, een restaurant en een winkelruimte moeten komen. BAM Vastgoed meldt dat de ontwikkelaar met De Principaal en gemeente Amsterdam hierover een overeenkomst heeft gesloten. Naar verwachting wordt de toren in 2010 opgeleverd.

In Deventer zal een kantoor naar ontwerp van de Zwitserse architect Mario Botta worden gerealiseerd. Het gebouw komt aan de rand van het oude centrum aan de Kazernestraat.

De bouw van Het Vijfde Kwartier in Wateringse Veld, Den Haag is begonnen. De bouw van de 138 woningen rond een hof, een ontwerp van FARO architecten, zal eind 2007 gereed zijn.

Meer info
www.bamvastgoed.nl/
www.botta.ch/
www.faro-architecten.nl/

07 - 02 - 2007Terug


De Nederlandse Bouwprijzen 2007


DEN HAAG - De Nederlandse Bouwprijzen 2007 zijn uitgereikt op Gala van de Nederlandse Bouw in Utrecht. Het consortium Safire BV is met de nog nauwelijks gestarte renovatie van het ministerie van Financiën twee keer in de prijzen gevallen. Het won De Nederlandse Bouwprijs in de categorie Integraal Ontwerpen & Bouwen. Het door Meyer en Van Schooten ontworpen project sleepte ook de Publieksprijs in de wacht. De Nederlandse Bouwprijzen 2007 werden maandagavond 5 februari uitgereikt in het Beatrix Theater in Utrecht tijdens het Gala van de Nederlandse Bouw.

Voor de Nederlandse Bouwprijs, die in zes categorieën wordt uitgereikt, waren honderd producten en projecten ter jurering aangeboden. In november benoemde de jury 19 nominaties. De prijs kent zes categoriën Gebouwen, Bouwwerken, Integraal Ontwerpen & Bouwen, Bouwmaterialen & Systemen en Dienstverlening & Communicatie. Hieronder een overzicht van de architectonische projecten.

In de categorie Bouwmaterialen & Systemen kreeg Koninklijke Saint-Gobain Glass Nederland een eervolle vermelding voor de glazen glasgevel van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. De jury heeft veel waardering voor het innovatieve karakter van dit project. In de categorie Gebouwen riep de jury Muziekgebouw aan 't IJ met het BIMhuis tot winnaar uit. De juryvoorzitter roemde de wijze waarop de betrokken partijen erin zijn geslaagd om met internationaal gezien beperkte budgetten een gebouw met een dergelijke uitstraling te realiseren. In deze categorie ging een eervolle vermelding naar de atelierswoning KAPKAR /TAW-BW-5860 van Kunst & Architectuurproducties Frank Havermans. De jury roemt de vrijhangende houtconstructie. In de categorie Bouwwerken won Tramkom vof met het door OMA ontworpen Souterrain De Nederlandse Bouwprijs. Het 1250 meter lange tunneltracé in de Haagse binnenstad bestaat uit drie ondergrondse lagen.

In de categorie Integraal Ontwerpen & Bouwen ontving Safire BV met de renovatie van het ministerie van Financiën De Nederlandse Bouwprijs. Dit project is het eerste PPS-project (publiek-private samenwerking) voor de Rijkskantoorgebouwen in Nederland. Safire BV ontving ook de meeste stemmen van het publiek, goed voor de Publieksprijs. Het ontwerp voor de renovatie van het ministerie aan het Voorhout in Den Haag is van Meyer en Van Schooten. Of de PPS constructie ook een goed gebouw opleverd is nog even afwachten, het wordt pas in 2008 opgeleverd.

Meer info
www.bouwbeurs.nl/
Gids: Muziekgebouw aan 't IJ, Amsterdam
Gids: het Souterrain, Den Haag

06 - 02 - 2007Terug


Eerste overzichtstentoonstelling Koen van Velsen


DEN HAAG - Het bureau van de Hilversumse architect Koen van Velsen bestaat in 2007 dertig jaar. Naar aanleiding van dit jubileum zal er deze zomer in het Museum Hilversum onder de naam NIET BESCHREVEN RUIMTE een overzichtstentoonstelling worden gepresenteerd.

De tentoonstelling spitst zich toe op de ontwerpmethode van Van Velsen, maar biedt tevens een overzicht van zijn oeuvre, inclusief enkele projecten die nog uitgevoerd moeten worden, zoals het station van Breda.

Circa dertig projecten van Koen van Velsen worden met maquettes, foto's en tekeningen gepresenteerd. Om de essentie van een ontwerp te waarborgen, ontwierp Van Velsen regelmatig zelf een technisch detail, armatuur of meubel. Ook deze zijn in de tentoonstelling opgenomen. Speciaal voor de tentoonstellingruimte ontwierp Van Velsen een doorlopende, gevouwen tentoonstellingswand, die de bestaande ruimte transformeert.

Fotograaf Jannes Linders maakte voor de tentoonstelling een fotoreportage van vijf gebouwen in gebruik, waaronder de bioscoop op het Schouwburgplein in Rotterdam en de ederlandse Film en Televisie Academie in Amsterdam.

Het is de eerste keer dat er een overzichtstentoonstelling wordt georganiseerd van het werk van Koen van Velsen. Tegelijkertijd met de tentoonstelling verschijnt een boek over zijn werk en ontwerpmethode. De expositie is van 17 juni tot 23 september te zien in Museum Hilversum.

Vlnr. Stadskantoor Terneuzen (1993-1996), het Commisariaat voor de Media in Hilversum (1998-2001), woning Vos (1999) en de Universiteitsbibliotheek in Utrecht (1993-1996). Foto's door Bart van Hoek.

Stadskantoor - Klik hier.. Woning Vos - Klik hier.. Universiteitsbibliotheek - Klik hier.. Commisariaat voor de Media - Klik hier..

Meer info
www.museumhilversum.nl/
Gids: Oeuvre Koen van Velsen

03 - 02 - 2007Terug


Kort Nieuws 03-02-2007


Op donderdagavond 8 februari geven de architecten Juliette Bekkering (1963) en Monica Adams een lezing in het NAi Maastricht. Bekkering Adams architecten is in 1997 door Juliette Bekkering opgericht, en sinds 2005 versterkt met Monica Adams. Het bureau werkte recent aan Boostergemaal-Oost in Amsterdam, kantoor Maashaven O.Z. de Zuidpunt voor de Rotterdamse deelgemeente Feyenoord en de brandweerkazerne en ambulancedienst Vlissingen Middelburg. Momenteel ontwikkelt Bekkering Adams plannen voor ondermeer het hoofdkantoor van Elekrokern Schuurman en een forensische jeugd-psychiatrische kliniek.

The International School The Hague in Den Haag is onlangs in gebruik genomen. Het gebouw is een ontwerp van Atelier PRO. De officiële opening wordt verwacht medio april 2007.

Op de website van Bouwen met Staal staat sinds kort een module om portaalconstructies te berekenen. Na opgave van de breedte en de hoogte krijgt de gebruiker de vereiste profielen, het gewicht en een prijsindicatie. Zie de onderste link.

Meer info
www.naimaastricht.nl/
www.arcam.nl/
www.bouwenmetstaal.nl/06_9_portal.shtml

03 - 02 - 2007Terug


Rem Koolhaas ontvangt eredoctoraat


DEN HAAG - Architect Rem Koolhaas ontvangt vandaag tijdens het jaarlijkse Patroonsfeest van de Katholieke Universiteit Leuven een eredoctoraat.

De KU Leuven verleent elk jaar tijdens haar Patroonsfeest op Maria Lichtmis een aantal eredoctoraten voor buitengewone verdiensten op het gebied van wetenschap, maatschappij en cultuur. Dit jaar worden behalve Rem Koolhaas ook de Italiaanse acteur en regisseur Roberto Begnini, de Israëlische schrijver David Grossman en de Belgische dirigent Sigiswald Kuiken geëerd. Het "doctoraat honoris causa" wordt aan Rem Koolhaas uitgereikt door rector Marc Vervenne.

De universiteit eert Rem Koolhaas omdat hij "speciale aandacht geeft aan de plaats van architectuur in de maatschappij en de ontwikkeling van de stad als een weerspiegeling van maatschappelijke veranderingen". Professor Hildegarde Heynen van het departement architectuur, stedenbouw en ruimtelijke ordening zal de laudatio uitspreken.

De KU Leuven, opgericht in 1425 door paus Martinus V, is de oudste katholieke universiteit ter wereld en tevens de oudste universiteit in de lage landen.

Meer info
www.oma.nl/
Gids: Oeuvre Office for Metropolitan Architecture

02 - 02 - 2007Terug


Groninger Forum van NL Architects gekozen door vakjury en publiek


DEN HAAG - Met ruim een kwart van het totale aantal te behalen punten heeft NL Architects de publieksenquête voor het ontwerp van het Groninger Forum gewonnen. Bij alle groepen die via internet hebben gestemd - inwoners van Groningen, mensen van buiten de stad en scholieren van het voortgezet onderwijs - was het ontwerp van NL Architects favoriet. Erick van Egeraat Associated Architects eindigde in alle klassementen als zeer verdienstelijke tweede. Het ontwerp van Neutelings Riedijk architecten eindigde bij elke groep op de derde plaats, behalve bij de jongeren die UN Studio kozen. De uitslag van de publieksenquête is identiek aan de keuze van de vakjury. De specialisten onder leiding van oud-Rijksbouwmeester Wytze Patijn hadden exact dezelfde top drie als het publiek.

Het college van burgemeester en wethouders heeft zeven architecten gevraagd een ontwerp te maken voor het nieuwe Groninger Forum, het gebouw dat achter de nieuwe Oostwand van de Grote Markt komt op de plaats waar nu nog de parkeergarage staat. 21.565 mensen hebben tussen 19 januari en 1 februari 2007 hun favoriete top drie aangegeven op een speciale website. De tentoonstelling in de Martinikerk, waar alle ontwerpen gedurende twee weken dagelijks te bezichtigen waren, trok 31.825 bezoekers. De uitslagen worden door het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Groningen binnekort verwerkt tot een voorstel aan de gemeenteraad. In de raadsvergadering van maart komt het voorstel aan de orde.

Vlnr. Afbeeldingen van het door NL Architects ontworpen Groninger Forum. Het project zal worden uitgewerkt door Bureau Bouwkunde.

Het Groninger Forum - Klik hier.. Het Groninger Forum - Klik hier.. Het Groninger Forum - Klik hier.. Interieur - Klik hier..

Meer info
grotemarkt.groningen.nl/
Nieuws: Plannen Groninger Forum (19-1-2007)
Gids: Oeuvre NL Architects

02 - 02 - 2007Terug



© ir. B. van Hoek - Architectuur.ORG - 1999 - 2008